Розкажи, будь ласка, про свою історію в IT. Як ти починав?

Я закінчив Черкаський Державний Технологічний Університет у 2007 році. Через два дні після захисту магістерської, я прийшов на співбесіду в SPD-Ukraine. Тоді наша компанія була маленькою, в команді було всього 10 осіб. Ми прийшли в один час з Валерою Юрченком, і ще, пам’ятаю, сперечались хто з нас 11-й, а хто 12-й.
Сьогодні є тенденція, що студенти вже на 2-3 курсі приєднуються до різних навчальних IT програм нашого міста. У 2007 році в Черкасах не було жодних курсів, і мало хто розпочинав свій шлях в IT, ще навчаючись в університеті. Зараз набагато більше можливостей в плані навчальних ініціатив.

Чим ти займаєшся в SPD-Ukraine?

Я почав з Back End розробки, писав багато на Java, доводилося працювати з C#, це тривало близько 4 років. Потім я зрозумів що мені більше подобається Front End, і займаюсь ось цим вже 8 років. Це досить незвичний шлях, зазвичай відбувається навпаки.

Як ти став викладачем в SPD-University?

Я впевнений у тому, що коли людина викладає вона краще структурує свої знання. Коли ти розповідаєш предмет з самого початку, ти знаходиш пробіли у своїх власних знаннях і заповнюєш їх. Я вирішив викладати, щоб стати краще самому. Окрім того, викладацький досвід – це спілкування з різними людьми, людьми з іншим бекграундом та світоглядом.
Перший викладацький досвід я здобув 5 років тому в іншому навчальному проекті, де я вів курс JavaScript. Я випустив там одну групу, багато випускників зараз в черкаських IT компаніях.
Якось в розмові з Сашою Садовським і Богданом Халяпіним, викладачі з нашої компанії вирішили створити власний навчальний проект. Головною відмінністю якого стало те, що ми вирішили будувати навчальний план виходячи з досвіду роботи з нашими реальними замовниками. Тобто у навчальному плані використовується технічний стек та інструменти проектів, які розробляються в SPD-Ukraine. Так з’явився громадський проект SPD-University і я став викладачем.

Як відбувається навчання в SPD-University?

Я можу розповісти про свій напрямок – Front End. Навчання поділяється на три основні фази:
  1. Перші три місяці ми поглиблено вивчаємо HTML та JavaScript.
  2. Далі ще два місяці ми вивчаємо два найпопулярніші Front End фреймворки на ринку: React та Angular.
  3. Найцікавіша фаза триває останні півтора-два місяці. Це взаємодія у крос функціональних командах Front End, Back End та QA. Студенти реалізуються як командні гравці, створюючи продукт, який “захищають” як випускну роботу.
По завершенню навчання, випускники готові співпрацювати з SPD-Ukraine на рівні молодших спеціалістів. Вони вже мають досвід створення продукту на реальних тех. стеках та інструментах, а також досвід взаємодії в команді.
Front End команда на проекті PitchBook, лідером якої я є, складається з 30 розробників. Більшість з них є випускниками SPD-University. Компанія готова співпрацювати з нашими випускниками.
Зараз у розпалі четвертий сезон SPD-University, а для мене це вже 5-й сезон, враховуючи досвід в іншому проекті. За ці чотири роки ми зробили все, щоб наша навчальна програма максимально відповідала потребам ринку, враховуючи специфіку навчання у форматі вечірньої школи.

Що заважає студентам навчатись? Що ти можеш порадити щоб подолати ці труднощі?

Найгостріша проблема для студентів це брак часу. В SPD-University ми зустрічаємося 2-3 рази на тиждень, цього часу недостатньо для повного опрацювання матеріалу. Студенти повинні самостійно опрацьовувати більшість матеріалу. В добі всього 24 години, і час для навчання потрібно десь взяти. Комусь треба пожертвувати хобі, комусь менше поспати. Навчання потребує часу і брак часу це основна причина того, що частина студентів відпадає. Тому, якщо ви плануєте навчатись у SPD-U, заздалегідь продумайте де ви візьмете час для навчання. А також заручіться підтримкою близьких та друзів, вона вам неодмінно знадобиться.
Інша проблема – це довіра. Наша програма вже витримана часом, і не одним випуском. Коли ми даємо тему для навчання, це потрібний матеріал який допоможе у майбутньому. Всі етапи навчання структуровані і послідовно викладаються в один ряд, щоб надати цілісне сприйняття предмету. Інколи студенти цього не розуміють і ставлять під питання важливість певної лекції. Моє прохання – довіряйте нам, ми знаємо що робимо на кожному етапі.
Третя проблема, яку я можу виділити, це бажання студентів приєднатись до декількох різних курсів одночасно, вважаючи що це допоможе швидше опанувати предмет. Насправді їм критично бракує часу. На різних курсах різні програми, а у кожного викладача свій стиль, це може суттєво ускладнити сприйняття. У студентів в голові створюється хаос. Ми не забороняємо навчатися паралельно на інших курсах, але на досвіді минулих років, ми бачимо що це скоріш за все приведе до вигорання. І людина не закінчить нічого.

Що треба знати та чим володіти щоб потрапити на курс Front End в SPD-University?

Достатньо базових знань HTML, CSS та JavaScript. Бажано розуміння таких речей як теорія алгоритмів та структури даних. Якщо людина спробувала сама написати сценарій JavaScript, зробити HTML/CSS розмітку та отримала результат, то цього вже достатньо для того, щоб розпочати навчання.